Jakościowy HR dla małej firmy? To możliwe

Zakładając firmę, każdemu przedsiębiorcy zależy przede wszystkim na utrzymaniu kosztów na jak najniższym poziomie. Wśród małych działalności panuje przekonanie, że dział HR jest luksusem, który wcale nie jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania firmy. Oczywiście jest to mylne myślenie. Specjaliści HR pomogą rozwinąć Twój biznes i wejść mu na wyższy level. Wyręczą Cię we wdrażaniu polityki firmy, unikając przy tym kłopotów prawnych. Będziesz zatem mógł w całości skupić się na rozwoju działalności i pozyskiwaniu nowych klientów, zamiast tracić niepotrzebnie czas na problemy z pracownikami. Warto zatem zatrudnić specjalistę, który będzie zarządzać Twoimi zasobami ludzkimi i działem HR od momentu, gdy chcesz zatrudnić już pierwszą osobę w swoim przedsiębiorstwie. Idealnie sprawdzi się w tej roli dyrektor personalny na godziny.

Dlaczego warto inwestować w dział HR?

Specjalista od HR zajmie się za Ciebie organizacyjnymi sprawami związanymi z funkcjonowaniem Twojej firmy.

Umowa o pracę – dział HR pomoże Ci stworzyć obiecujący i zachęcający wzór umowy o pracę, dostosowany do wszystkich Twoich potrzeb. Warto pamiętać, że ten dokument określa wszystkie podstawowe aspekty pracy takie jak: godziny i miejsce pracy, wynagrodzenie, ilość urlopu, ogólne obowiązki i wymagania od pracownika. Musi zatem być przygotowany z najwyższą dbałością.

Regulamin Pracy – jest on niezbędny w każdej firmie i traktuje o tym, czego oczekuje od pracowników ich pracodawca. Szczegółowo opisuje politykę dotyczącą przykładowo procedur związanych z urlopem chorobowym, wypoczynkowym czy rodzicielskim. Zawiera również informacje, jak są rozwiązywane problemy dyscyplinarne.

Szkolenia dla pracowników – specjalista z HR pomoże Ci w utrzymaniu pracowników i sprawi, że będą zadowoleni. Pamiętaj, że to oni generują zyski w firmie, zatem warto zadbać by mieli szansę rozwoju i możliwości szkoleniowe.

Zażalenia i wnioski – w momencie, kiedy od pracownika spłynie poważna skarga, osoba z HR będzie wiedziała jak działać, aby sprawa nie trafiła do Trybunału Pracy. Ponadto pomoże Ci ją szybko i sprawnie rozwiązać.

Koszty prawne –  HR zadba skrupulatnie o to, aby konflikty z pracownikami, które często mogą przerodzić się  w sprawę w Trybunale Pracy zostaną rozwiązane natychmiastowo. Zapewni Cię też, że jesteś chroniony prawnie poprzez skonstruowanie odpowiedniej dla Ciebie dokumentacji.

Zatrudnianie i zwalnianie – specjalista HR pomoże Ci zatrudnić i utrzymać najbardziej wartościowych pracowników. Często bywa to czasochłonne, więc dobrze mieć kogoś, kto się tym zajmie za Ciebie. Ponadto osoba z HR udzieli Ci porad, jak taki przeprowadzić proces zwalniania pracownika w prawidłowy sposób i uniknąć komplikacji prawnych.

Przepracowanie – HR zadba o relacje z pracownikami i odpowiedni rozwój firmy. Odciąży Cię z części obowiązków. dzięki czemu będziesz mógł zająć się innymi istotnymi aspektami pracy.

Reputacja firmy – jeśli Twoi pracownicy nie mają umowy o pracę lub w firmie brak regulaminu pracy niezadowoleni z tego faktu pracownicy mogą skutecznie wykreować negatywną opinię na ten temat. Może to odstraszyć zarówno klientów jak i potencjalnych dobrych pracowników. Specjalista HR pomoże Ci nie dopuścić do takich sytuacji.

HR Project – agencja rekrutacyjna specjalizujaca się w rekrutacjach metodą direct search. Sprawdź ofertę HR Project na Rekrutacje Automotive i Rekrutacje IT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *