No-code – co to takiego i na czym to polega?
Czy można stworzyć działający technologiczny start-up z wyłącznie minimalną znajomością kodu? Jak się okazuje – tak. Wszystko to za sprawą korzystania z rozwiązań no-code. Co to takiego i na czym to polega? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym tekście!
Czym jest no-code?
No-code jest coraz bardziej popularny. To trend w tworzeniu stron i aplikacji mobilnych oraz desktopowych. Każdy, kto nie posiada żadnych umiejętności programowania, może stworzyć własną aplikację, a nawet stronę czy sklep internetowy. Wszystko to dzięki zasłudze rozwiązaniom no-code. Co wiąże no-code ze start-upami?
No-code umożliwia zbudowania działającego rozwiązania – szczególnie na poziomie MVP, kiedy to istotne jest dotarcie do pierwszych klientów. Platformy no-code pozwalają na natychmiastowe zmiany, bez konieczności zatrudniania ani angażowania osoby, która będzie odpowiedzialna za stworzenie aplikacji.
Przykłady rozwiązań no-code
Jest ich bardzo wiele – od stworzenia swojego sklepu online Shopify, przed Wix, WordPress czy inne rozwiązania CMS, które umożliwiają stworzenie swojej strony internetowej czy aplikacji (Bubble) bądź rozwiązań głosowych (Alexa, Google).
Do no-code podobny jest również inny trend – low-code. Są to platformy umożliwiające połączenia rozwiązań no-code z elementami, w których programowanie jest potrzebne, jednak dotyczy ono tylko zaawansowanych kwestii.
Jak się nauczyć no-code?
Zamiast programowania łatwiej nauczyć się no-code. Dzięki temu uczysz się myślenia jak programista w takich kwestiach, jak np. konkurencyjne etapy tworzenia programu, algorytmy, tworzenie modelu czy rozwiązania designerskie. Dzięki no-code możemy się również skupić na samym języku programowania czy nawet jakiego z nich należy użyć.
Myśląc o start-upie i no-code zatrudnienie programistów czy CTO może nastąpić dopiero w późniejszym etapie rozwoju start-upu, czyli wtedy, kiedy ma on już przychody. W kwestii spraw, które wymagają już trudniejszych rozwiązań IT, samo no-code nie jest wystarczające.
Low-code czy no-code?
Aplikacja no-code posiada ograniczenia – czasem mogą być one bardzo małe, jednak mimo wszystko nadal one są. Low-code natomiast jest wygodnym sposobem na wypełnieniu luki powstałej w no-code. W ten sposób można zbudować większość część oprogramowania (no-code), a następnie powstałe “dziury” dopisać (low-code).
Czy no-code jest idealne?
Rozwiązania no-code nie są idealne. Powstają znaki zapytania w kwestii bezpieczeństwa IT. Hakerzy mają dostęp do wszystkich rozwiązań, które powstały w wyniku no-code, a twórcy nie mogą się na to przygotować, ani zabezpieczyć.
Biorąc jednak pod uwagę start-up istotne jest to, aby przystosować procesy biznesowe do tego co potrafi platforma no-code. Jeżeli jednak chcemy, aby wszystko było po naszej myśli, to musimy skorzystać z pomocy specjalistów. Często jednak jest to kwestia do rozwiązania na późniejszych etapach start-upu. No-code jest prawie idealne wtedy, kiedy chcemy szybko wystartować na rynku ze swoją firmą
Oprawcowanie: https://awareson.com/