Technologia BIM – czym jest modelowanie informacji budynku?
Modelowanie informacji o budynku to fundament transformacji cyfrowej nie tylko w branży budowlanej, ale również architektonicznej i inżynierskiej. Na czym dokładnie polega technologia BIM i jakie korzyści z niej płyną?
Czym jest technologia BIM?
Technologia BIM (z ang. Building Information Modelling) to proces modelowania informacja o budynku, który pozwala nam zarządzać informacją o cyfrowych zapisach fizycznych i funkcjonalnych właściwości danego obiektu. Integruje ona wielobranżowe dane umożliwiając tworzenie niezmiernie szczegółowych prezentacji cyfrowych. Dzięki modelowaniu informacji o budynku możemy podejmować trafniejsze decyzje, wybierać lepsze warianty czy nawet obniżyć koszta w projektach.
Zalety wprowadzenia technologii BIM w Twojej firmie
Wdrożenie technologii BIM pozwoli Ci na utworzenie narzędzia komunikacyjnego, czyli platformy, która daje dostęp do danych wszystkim uczestnikom zainteresowanych daną inwestycją. BIM to jednoczesny, równy i – co najważniejsze – sprawiedliwy dostęp do tych samych informacji, na tym samym poziomie wtajemniczenia.
Przeważnie model informacji jest tworzony w oparciu o główny serwer bądź przechowywany w chmurze, dzięki czemu zainteresowani uczestnicy mają natychmiastowy dostęp do informacji cyfrowych. Co więcej, procesy BIM wykluczają wystąpienie sytuacji, w których uczestnicy osądzają się wzajemnie za jakieś błędy, które narażają projekt na dodatkowe koszty.
Cyfrowa rzeczywistość
Technologia BIM pozwala projektantom, inwestorom i wykonawcom wyobrazić sobie końcowy efekt budowlany. W jaki sposób? Poszczególne elementy modelu przypisuje się określone nazwy i właściwości – odporność cieplną, wytrzymałość – oraz grupuje się je w odpowiednie rodziny obiektów. Informacje te w modelu 3D umożliwiają zarządzanie projektem w sposób analityczny – i to jeszcze przed początkiem budowy budynku!
Należy wspomnieć, że różnorodność danych cyfrowych i szczegółowość modelu BIM ma wpływ na jego klasyfikację jakościową. Jest ona oparta o stopień zaawansowania LOD.
Stopnie zaawansowania modeli
Wyróżniamy sześć stopni zaawansowania modeli:
- LOD 100 – elementy danego modelu pokazane są ogólnie i symbolicznie,
- LOD 200 – modele schematyczne; można wprowadzać korekty funkcjonalno-użytkowe,
- LOD 300 – projekty budowlane; modele prezentujące konkretne obiekty konstrukcyjne,
- LOD 350 – LOD 300 rozwinięty o czytelne opisy,
- LOD 400 – wykorzystywany jest na budowie; proces modelowania informacji dotyczy szczegółów produkcji, montażu, wykonywaniu dokładnych obliczeń ilości czy kształtów,
- LOD 500 – model BIM odzwierciedla faktyczne wykonanie elementów na inwestycji.
Więcej informacji na temat technologii BIM znajdziesz na stronie internetowej enetects.com.