Jak inwestować w złoto? – wszystko co musisz wiedzieć o złocie inwestycyjnym
Jeśli szukasz sposobu na zabezpieczenie swoich oszczędności przed inflacją czy rynkowymi turbulencjami, inwestycja w metale szlachetne takie jak złoto może być właśnie dla Ciebie! To jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które jest nie tylko przeznaczone dla długoterminowych inwestorów, którzy latami przechowują w nim swój majątek. Coraz częściej kruszcem interesują się traderzy, którzy chcą zarabiać na zmianach jego ceny w krótkim terminie. Zanim jednak zdecydujesz się na nabycie złota, warto jednak pamiętać, że to rozwiązanie nie jest dla każdego i może nieść za sobą pewne konsekwencje. Przed inwestycją w złote sztabki lub monety bulionowe i inne instrumenty finansowe dające ekspozycję na kruszec, przeanalizuj skrupulatnie specyfikę inwestycji i odpowiednio się do niej przygotuj. W poniższym artykule znajdziesz kompleksowy materiał o tym, co trzeba wiedzieć, aby świadomie inwestować w złoto.
Charakterystyka i fenomen złota
Rynkowe turbulencje, które mają związek z kryzysami walutowymi czy zachowawcze decyzje banków centralnych są bezpośrednią przyczyną, dlaczego poszukujemy alternatywnych rozwiązań inwestycyjnych – stąd coraz częstsze zainteresowanie tematem złota inwestycyjnego. Pomimo, że nie jest ono już częścią systemu monetarnego, to nadal odgrywa bardzo istotną rolę w świecie finansów. Jest zwolnione z podatku VAT i bardzo często traktuje się je jako walutę, a nie surowiec. Nie ma ono może powszechnego zastosowania w płatnościach, jednak mimo to stanowi przedmiot zainteresowania wielu inwestorów, którzy różnią się od siebie nie tylko poziomem wiedzy inwestycyjnej, ale również możliwościami finansowymi.
Złoto cieszy się popularnością od wielu tysięcy lat, co jest bezpośrednio związane z jego unikalnymi właściwościwościami oraz ograniczonym zasobie. W przeciwieństwie do pieniędzy w postaci banknotów, złota nie można przecież dodrukować, a koszty eksploatacji złóż rosną. Niestety jest ono rzadko spotykane w przyrodzie. Jego właściwości takie jak m.in. trwałość, kowalność i ciągliwość pozwalają na nadanie mu dowolnej formy. Dodatkowo nie utlenia się w wodzie i powietrzu oraz nie śniedzieje. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest niemalże niezniszczalne. Niedziwne jest zatem, że jest to jeden z pierwszych metali, które człowiek zaczął wykorzystywać jako środek płatniczy.
Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że do 2022 roku wydobyto łącznie około 200 tysięcy ton złota. Pozostałych złóż wydobywających złoto pod ziemią szacuje się na dodatkowe 50-60 tysięcy ton. Wedle prognoz przez najbliższe 20-30 lat doprowadzimy do wyczerpania całego wydobywalnego złota.
Od czego zależy wartość złota?
Przy chęci zakupu złota w Polsce, należy pamiętać, że jego koszt zależy głównie od 2 ważnych czynników. Przede wszystkim jest to cena kruszcu w Londynie, która jest ogłaszana dwukrotnie w ciągu dnia roboczego w Wielkiej Brytanii oraz kurs dolara amerykańskiego w stosunku do złotówki. Na zainwestowanie w złoto decydują się nie tylko duże międzynarodowe koncerny czy banki emisyjne. Coraz częściej indywidualni inwestorzy uważają to za dobrą inwestycję i gwarancję zabezpieczenia majątku przed zawirowaniami rynków finansowych.
Dostępne możliwości inwestycji i ich charakterystyka
Jeśli poważnie zainteresowałeś się tematem kupowania złota i uważasz, że to dobry sposób na zabezpieczenie Twojego kapitału przed wysoką inflacją to czas na decyzję w jaki sposób chcesz inwestować. Do dyspozycji masz szereg opcji, które różnią się pomiędzy sobą swoją specyfiką. Podstawowym dylematem jest decyzja, czy wolisz postawić na złoto fizyczne, czy jednak jego „papierową” wersję.
Złoto fizyczne
W przypadku fizycznego złota niezbyt dobrym sposobem jest inwestowanie w złotą biżuterię i monety kolekcjonerskie. Naszyjniki, pierścionki czy kolczyki warto odrzucić z powodu podatku VAT i trudności w ich dalszej sprzedaży. Monety natomiast ze względu na wymóg posiadania specjalistycznej wiedzy w ich temacie. Lepszym pomysłem będzie tu kupno fizycznego złota w formie złotych sztabek lokacyjnych lub monet bulionowych. Powszechnie produkty te nazywa się złotem inwestycyjnym. Wiodą one prym z tego powodu, że zawierają w sobie niemal wyłącznie kruszec, a ich cena zależy przede wszystkim od ilości znajdującego się w nich złota oraz jego bieżącego kursu rynkowego.
Warto zacząć inwestować w złoto w postaci sztabek i monet, ponieważ zapewniają praktycznie same korzyści. Bezpieczna inwestycja jest jednak wtedy, gdy wybierzesz produkty renomowanych producentów, które cieszą się uznaniem inwestorów i są przez nich chętnie nabywane. Przykładem jest tutaj Mennica Polska, która oferuje właśnie tylko złoto inwestycyjne w postaci fizycznej. Po zakupie możesz odebrać je osobiście lub przechowywać w skarbcu. Miej na uwadze, że poszczególne złote monety czy sztabki różnią się nie tylko wyglądem, ale też standardami wagowymi.
Biorąc pod uwagę ceny złota z 2021 r – za najtańszą sztabkę 1-gramową zapłaciłbyś niespełna 300 zł, a za najtańszą monetę o masie 1/25 uncji złota można było kupić nieco za ponad 350 zł.
Wady i zalety inwestowania w złote sztabki i monety
Do podstawowych zalet złota inwestycyjnego należą:
- właściwości fizyczne kruszcu – posiada wysoką trwałość i może być łatwo przenoszone,
- łatwość w spieniężeniu w dowolnej części świata,
- monety lub sztabki są trzymane poza systemem – przechowujesz w dowolnym miejscu, bez zamartwiania się działaniami rządu czy instytucji finansowych ( obecnie w Polsce złoto anonimowo możesz kupić do wartości 15 tysięcy euro, dla kontrastu w Niemczech jest to zaledwie 2 tysiące),
- aspekty podatkowe – zgodnie z przepisami i interpretacjami urzędów skarbowych może ono zostać uznane nie za formę inwestowania, ale nieopodatkowany sposób przechowywania majątku.
Jeśli chcesz kupić złoto inwestycyjne w fizycznej formie musisz liczyć się również z jego minusami. Należą do nich:
- konieczność przechowywania kruszcu – jeśli chcesz czuć się bezpiecznie, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami np. zakupem sejfu lub wynajmem skrytki depozytowej,
- transakcja zakupu – porównanie ofert, ocena autentyczności złota i późniejszej sprzedaż złota, czyli wystawienie oferty sprzedaży i znalezienie kupca,
- wysokie koszty – złoto warto kupować jedynie o odpowiednio dużej masie, najlepiej minimum 1 uncji (31,1 g), co wiąże się obecnie z dużym wydatkiem ok. 7-8 tys. złotych, w przypadku lżejszych sztabek i monet marża sięga nawet 10-15%, więc za każdy gram złota zapłacisz o wiele więcej..
Złoto papierowe
Jeśli nie chcesz inwestować w monety i sztabki złota, drugą opcją zakupu jest inwestycja w instrument finansowy, który pozwoli Ci zarabiać na zmianach ceny kruszcu. Potrzebujesz do tego rachunku maklerskiego lub konta forex, a inwestycja przebiega na podobnych zasadach co transakcje na giełdzie papierów wartościowych. Długoterminowo warto inwestować w złoto papierowe od sprawdzonych jednostek funduszu ETF, które mają zabezpieczenie w postaci fizycznego kruszcu. Tego typu firmy faktycznie kupują sztabki i złote monety bulionowe, a nawet pozwalają zażądać wydania fizycznego złota W przypadku krótkoterminowych inwestorów opłaca się kupować kontrakty terminowe na złoto. Nie wiążą się one z zakupem fizycznego kruszcu, ale pozwalają zarabiać na zmianach jego ceny. Dają też możliwość gry zarówno na wzrosty, jak i spadki kursu złota, a także posługiwania się dźwignią finansową.
Wady i zalety inwestowania w złoto papierowe
W przypadku papierowego złota, wady i zalety wyglądają nieco inaczej i różnią się w zależności od instrumentu opartego na kruszcu. Do głównych zalet należą jednak:
- łatwość zawierania transakcji,
- brak problemów i kosztów związanych z przechowywaniem – występują jedynie opłaty transakcyjne i ewentualnie za prowadzenie rachunku,
- możliwość wejścia na rynek z małym kapitałem – nie ma tu marż producentów, które obniżałyby opłacalność inwestycji niskokwotowych.
Oczywiście musimy się też liczyć z pewnymi wadami. Należą do nich:
- brak możliwości korzystania z fizycznych właściwości – brak pełnej kontroli nad inwestycją oraz całkowity brak anonimowości,
- infrastruktura techniczna i organizacyjna – możesz handlować złotem tylko na ustalonych zasadach, za pośrednictwem specjalnych platform inwestycyjnych,
- konieczność odprowadzania podatku – musisz liczyć się z zapłatą 19% podatku od zysków kapitałowych, tak jak w przypadku lokat bankowych oraz inwestycji w akcje i obligacji różnych spółek, również za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych.
Czy warto kupić złoto?
Lokować swoje pieniądze w złoto warto, jeśli myślisz o tym długoterminowo. Ponadto nawet w przypadku braku obaw o przyszłość gospodarek lub wysoką inflację, dobrze jest, jeśli złoto ma 10 – 15% udziału w Twoim portfelu inwestycyjnym. Można je traktować w kategorii zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianego wstrząsu na rynkach finansowych, poważnego konfliktu zbrojnego czy wystąpienia innego problemu o zasięgu globalnym.
W przypadku kryzysu złoto, które fizycznie posiadamy jest bowiem najskuteczniejszym ubezpieczeniem naszego majątku. Dobrym planem jest również, jeśli Twoja strategia inwestycyjna polega na kilkuletniej inwestycji, w której systematycznie dokupujesz monety inwestycyjne i sztabki, przy rzadkim sprzedaniu złota. W ten sposób uśredniasz cenę zakupu kruszcu i sprawiasz, że będzie to dla Ciebie bezpieczna aktywa, a krótkoterminowe wahania jego ceny nie będą miały dla Ciebie praktycznie żadnego znaczenia.