Obligacje skarbowe indeksowane inflacją – czym są i jak w nie inwestowac?

Poziom inflacji z miesiąca na miesiąc bije kolejne rekordy. W związku z tym pieniądze, które trzymamy na lokatach coraz szybciej tracą na swojej wartości. Czy w takiej sytuacji uratują nas obligacje skarbowe? Czym one są, czy faktycznie chronią przed inflacją i jakie wyróżniamy ich rodzaje? Przeczytaj o tym jakie obligacje warto kupić i które z nich pozwolą Ci najlepiej zarobić!

Czym są obligacje skarbowe indeksowane inflacją?

Wedle wszelkich źródeł obligacje są uznawane za jedną z najlepszych alternatyw dla lokat bankowych. W wielu przypadkach pozwalają one zarobić znacznie więcej.

Obligacje indeksowane inflacją to papiery wartościowe Skarbu Państwa, które mają zmienne oprocentowanie i czas oszczędzania. Są stuprocentowo bezpieczne dla Twoich oszczędności, szczególnie w czasach wysokiej inflacji, kiedy to okazują się być dobrym wyborem, jeśli chcemy zamrozić swój kapitał na dłuższy czas. Ministerstwo Finansów ma w ofercie cztery rodzaje takich obligacji: 4- i 10-letnie obligacje indeksowane inflacją oraz 6- i 12-letnie Rodzinne Obligacje Skarbowe (mogą z nich korzystać osoby pobierające świadczenie 500+, a dodatkowo mają one wyższe oprocentowanie od poprzedniczek).

Efekt inwestycji w obligacje zależy ściśle więc od wyboru rodzaju obligacji.

Warto również wspomnieć, że w maju 2022 r. Ministerstwo Finansów wprowadziło zmianę, która poza podwyżką oprocentowania obligacji skarbowych, ustanowiła nowe: obligacje skarbowe roczne (ROR) oraz 2-letnie (DOR), które są uzależnione od stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego.

Cechy obligacji indeksowanych inflacją:

– dostępne w ciągłej sprzedaży,

– zmienne oprocentowanie gwarantujące zysk powyżej inflacji,

– kapitalizacja odsetek,

– odsetki wypłacane są przy wykupie po zakończonym czasie oszczędzania,

– stała cena sprzedaży: 100 zł.

Charakterystyka obligacji indeksowanych inflacją:

Obligacje 4-letnie (COI)

Oprocentowanie czteroletnich indeksowanych inflacją obligacji jest zmienne. W pierwszym okresie odsetkowym wynosi 1,8%. W następnych latach następuje podniesienie oprocentowania i wynosi ono sumę inflacji i 1% marży odsetkowej. Dzięki temu inwestor ma zagwarantowany zysk powyżej inflacji. Odsetki wypłacane są tu co roku. Obligacje czteroletnie można kupować co miesiąc, ze względu na to, że występują one w stałej sprzedaży. Na każdej zakupionej czteroletniej obligacji znajduje się unikalny symbol. Widnieje na nim rodzaj obligacji, miesiąc i rok wykupu. Po 4 latach od dnia zakupu, otrzymasz kwotę równą 100 zł za każdą kupioną obligację oraz odsetki za ostatni okres odsetkowy.

Obligacje 10-letnie (EDO)

Oprocentowanie w tym przypadku jest zmienne. W pierwszym roku wynosi 2,2%, z czym jest to naliczane od 100 zł – kwota jaką trzeba wydać na zakup jednej obligacji. W kolejnych latach jest to suma inflacji, marży odsetkowej (1,25%) oraz rocznej kapitalizacji odsetek. Po upływie 10 lat od zakupu obligacji, inwestor otrzymuje 100 zł i odsetki, które mu się należą od każdej obligacji. Obligacje dziesięcioletnie można kupować co miesiąc.

6-letnie obligacje rodzinne (ROS)

Jest to opcja dla osób, które pobierają świadczenie wychowawcze Rodzina 500+. Można je nabywać, poprzez złożenie oświadczenia, które go dotyczy, raz miesiącu. Koszt takiej rodzinnej obligacji skarbowej to 100 zł. Oprocentowanie jest tutaj zmienne i wynosi 2% w pierwszym roku. W kolejnych latach to suma inflacji i marży odsetkowej (1,5%).

12-letnie obligacje rodzinne (ROS)

Kolejna oferta dla osób pobierających świadczenie 500+. Dwunastoletnie obligacje również charakteryzują się zmiennym oprocentowaniem, które w pierwszym roku wynosi 2,5%, a w następnych sumę inflacji, marży (1,75%) i kapitalizacji odsetek.

Od 1 maja 2022 w standardowej ofercie Ministerstwa Finansów znajdują się również następujące obligacje:

Trzymiesięczne obligacje o stałym oprocentowaniu (OTS)

Cena emisyjna w przypadku obligacji 3-miesięcznych nie zmienia się przez cały okres sprzedaży. Oprocentowanie w skali roku wynosi 1,5%. Stałe oprocentowanie sprawia, że kupujący już w momencie zakupu zna wysokość odsetek, które otrzyma po trzech miesiącach oszczędzania. Cena kupna i sprzedaży wynosi 100 zł.

Dwuletnie obligacje skarbowe o stałym oprocentowaniu (DOS)

Oprocentowanie jest stałe z roczną kapitalizacją odsetek i wynosi 3%. W pierwszym roku jest naliczane od kwoty 100 zł (cena sprzedaży), a w następnych jest to powiększone o naliczone odsetki. Emitent już w momencie kupna zna wysokość odsetek, jakie otrzyma po dwóch latach oszczędzania. Możliwość zakupu tylko do końca maja 2022!

Trzyletnie obligacje skarbowe o zmiennej stopie procentowej (TOZ)

W pierwszych sześciu miesiącach oprocentowanie wynosi 3,1%. W kolejnych okresach równe jest oprocentowaniu po jakim banki pożyczają sobie pieniądze na rynku międzybankowym. Odsetki są wypłacane co 6 miesięcy. Oprocentowanie dla drugiego i kolejnych okresów odsetkowych ogłaszane jest na stronach internetowych www.obligacjeskarbowe.pl i www.gov.pl/finanse/dlug-publiczny. Cena sprzedaży wynosi 100 zł.

Czy warto kupić obligacje skarbowe? 

Pod koniec 2021 r. wskaźnik inflacji wynosił 8,6%. Na stan z maja 2022 r. notujemy ją już na 12,4%. Sprawia to, że jest to najwyższy wynik od 24 lat. W związku z tym, obligacje indeksowane inflacją wydają się idealną propozycją na oszczędzanie naszych funduszy. Jest to dobry pomysł dla emitentów, którzy chcą i mogą pozwolić sobie zamrozić kapitał na dłuższy czas. Prognozy ekonomistów mówią, że inflacja będzie się stopniowo hamować w nadchodzących kwartałach. W takich warunkach obligacje zabezpieczone przed inflacją powinny przynosić większe oszczędności w stosunku do standardowych odpowiedników.

Jak inwestować w obligacje?

Obrót obligacjami wiąże się z mniejszym ryzykiem niż przykładowo inwestowanie na giełdzie. Wynika to z faktu, że gwarantują one wypłatę ustalonej w umowie kwoty wraz z odsetkami. Są również przede wszystkim bezpieczne dla naszych oszczędności. Przykładowo jeśli zechcemy wcześniej wykupić lub zakończyć oszczędzanie, możemy bez problemu wycofać pieniądze bez utraty odsetek, pamiętając, że dzieje się to na zasadzie warunków określonych w umowie.

Gdzie kupuje się obligacje indeksowane inflacją?

Obligacje Skarbu Państwa indeksowane inflacją mogą kupić osoby fizyczne, fundacje wpisane do rejestru sądowego oraz stowarzyszenia i inne organizacje społeczne i zawodowe. Można je kupić:

  • przez Internet na stronie:  www.zakup.obligacjeskarbowe.pl,
  • przez telefon, dzwoniąc pod numery: 0 801 310 210 lub (81) 535 66 55,
  • w Punktach Sprzedaży Obligacji agenta emisji, tj. PKO Banku Polskiego lub Biura Maklerskiego PKO BP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *