Sposoby na oszczędzanie pieniędzy
Na pewno nie raz zdarzyła Ci się sytuacja, w której wyskoczył Ci nieprzewidziany wydatek np. awaria pieca, ból zęba czy stłuczka samochodowa. Wymagało to określonej kwoty pieniędzy, która niestety nie zawsze była na Twoim rachunku bankowym. Aby uniknąć takiego zdarzenia warto zainteresować się tematem oszczędzania. Jak zatem sukcesywnie odkładać pieniądze? Poznaj nasze sposoby na oszczędzanie, a zobaczysz, że wcale nie musi być to takie trudne.
Jak oszczędzają Polacy?
Aż 77% z nas regularnie odkłada część wypłaty z myślą o zabezpieczeniu przyszłości. Okazuje się, że robimy to chętnie i na masową skalę, ale niestety z marnym skutkiem. Co trzeci Polak twierdzi, że jego oszczędności nie przekraczają 5 tys. złotych a zaledwie co dziesiąta osoba ma ich blisko 10-25 tys.
Warto pamiętać, że tzw. „poduszka finansowa” powinna wynosić co najmniej wysokość sześciu wypłat.
Dlaczego oszczędzanie pieniędzy wydaje się trudne?
Badania pokazują, że głównym powodem, dlaczego Polacy mają problem z odkładaniem gotówki jest brak regularnych wypłat. Około co piąty Polak odkłada pieniądze nie częściej, niż raz na kwartał. Kolejnym powodem jest niska kwota, która jest oszczędzana co miesiąc. Zaledwie około 20% z nas deklaruje, że jest to minimum 500 zł miesięcznie.
Jak zacząć oszczędzać pieniądze?
Poniżej przedstawiamy nasze sposoby, jak mądrze sprawić, by Twoje konto oszczędnościowe już po kilku miesiącach zaczęło wyglądać okazale.
1. Określ cele – jak wiadomo zmiana dotychczasowych nawyków na nowe nie jest wcale prosta. Potrzebne są do tego jasno określone cele, do których będziesz skrupulatnie dążyć. Zasada ta dotyczy wielu obszarów życia – również finansów osobistych. Wyznaczone cele powinny wzbudzać silną motywację do działania. Dobrze jest podzielić je na kilka kategorii, np. rodzina, hobby i przyszłość. Spisz je na kartce i regularnie do nich zaglądaj, zwłaszcza wtedy, gdy planujesz wydać większą ilość .
2. Przygotuj plan budżetu domowego – spisz np. w Exelu wszystkie wydatki prywatne oraz opłaty, które związane są z utrzymaniem gospodarstwa domowego, jak rachunki za energię elektryczną, wodę czy czynsz. Z drugiej strony arkusza umieść swoje przychody. Nawet jeśli zrobisz to na dużym poziomie ogólności, to szybko zobaczysz, w którym miejscu przecieka Twój budżet.
3. Wykreśl niepotrzebne wydatki – przeanalizuj swój budżet i postaraj się zaoszczędzić na pozycjach, w których jest to możliwe. Możesz przykładowo wydawać mniej na zakupy spożywcze poprzez robienie ich rzadziej, a w większej ilości, wydawać mniej na jedzenie na mieście czy przyoszczędzić na kupnie nowych, drogich ubrań. Zrezygnuj też z nieużywanych subskrypcji i wydawaj mniej na rozrywkę i transport. Możesz korzystać z komunikacji miejskiej lub roweru.
4. Zadbaj o dodatkowe źródło dochodu – jeśli dysponujesz większą ilością czasu i chęci, warto zastanowić się nad znalezieniem dodatkowego źródła dochodu. Może generować ono nawet kilkaset złotych miesięcznie, każda suma się przyda. Jeśli masz własną firmę pomyśl o zdobyciu nowych klientów. Pracujesz na etacie? Może warto powalczyć o podwyżkę?
5. Pozbądź się długów – spłacany kredyt w banku lub zaległości na karcie debetowej to nie tylko spory wydatek, ale też duże obciążenie psychiczne. Pozbycie się zbędnych długów to również najlepszy sposób na uwolnienie kapitału. Pierwsze,, zaoszczędzone podwyżki przeznacz zatem na spłatę zobowiązań. Dzięki temu łatwiej będzie Ci realnie zacząć oszczędzać pieniądze.
6. Automatyzacja – automatyzacja finansów pozwoli Ci ograniczyć wpływ silnej woli na proces oszczędzania. Wystarczy, że ustawisz w systemie bankowym automatyczne przelewy, dzięki czemu odpowiednia ilość środków będzie wysyłana na spłatę długów, konto oszczędnościowe czy konto inwestycyjne.
7. Inwestuj – jeśli uda Ci się już zbudować poduszkę finansową, warto zacząć pomnażać swoje oszczędności. Najprostszym sposobem jest gromadzenie środków na lokacie. Ich oprocentowanie jest jednak obecnie na tak niskim poziomie, że minimalne zyski zjadane są przez wciąż rosnącą inflację. Dobrze zatem zgłębić temat giełdy i zacząć tam przygodę ze świadomym inwestowaniem.
Wszelkie wyżej wymienione zmiany warto wprowadzać do swojego życia stopniowo, aby nie zniechęcić się do oszczędzania i po upływie kilku miesięcy lub lat cieszyć się sporą ilością pieniędzy na koncie.