Wynajem długoterminowy samochodu czy leasing – co bardziej się opłaca?
Czym jest wynajem długoterminowy?
Wynajem długoterminowy to forma finansowania pojazdu, polegająca na jego wydzierżawieniu na wskazany w umowie okres. Kierowca nie musi martwić się o ponoszenie jakichkolwiek wydatków eksploatacyjnych na auto. Podczas całego okresu trwania długoterminowego wynajmu, właścicielem samochodu pozostaje firma wynajmująca. Najemca dysponuje pojazdem według własnego uznania. Cena takiego wynajmu uzależniona jest od parametrów auta i jego modelu.
Cechy wynajmu długoterminowego samochodu
- Brak wykupu – po zakończeniu kontraktu, wartość końcowa pojazdu jest wyższa – najczęściej nie jest on wtedy wykupowany i zwracany finansującemu. Nie martwimy się więc o jego sprzedaż na rynku wtórnym.
- Niskie raty – nie spłacamy kapitału – płacimy tylko za użytkowanie przedmiotu leasingu i pokrywamy utratę jego ważności.
- Dodatkowe usługi – klasyczny leasing jest przeważnie usługą finansową, natomiast wynajem długoterminowy umożliwia wykupienie usług dodatkowych, jak sezonowa wymiana opon czy serwisowanie auta.
Kto może skorzystać z długoterminowego wynajmu samochodów?
Usługa najmu długoterminowego skierowana jest nie tylko dla firm, ale i dla klientów indywidulnych. Dzięki wynajmowi korzystasz z pojazdu z mniejszym udziałem kosztów własnych, a gdy Twoja sytuacja życiowa ulegnie zmianie i będziesz chciał zmienić model samochodu- nie ma problemu! Możesz to zrobić łatwo i szybko bez jakichkolwiek długich procesów sprzedaży.
Jeżeli jednak chodzi o wynajem długoterminowy dla osób prywatnych, to należy zaznaczyć, że nie będzie on odpowiedni dla tych osób, którzy pragną mieć samochód na własność i dysponować nim jak im się podoba, a następnie go sprzedać. Pojazd po skończeniu umowy trafia do firmy leasingowej, a potem do kolejnego użytkownika.
Zakładasz, że roczny przebieg będzie bardzo wysoki? Najem długoterminowy również nie jest odpowiednim rozwiązanie. Lepszym i tańszym, będzie skorzystanie z leasingu operacyjnego.
Warto wspomnieć, że dla wiele firm motoryzacyjnych wynajem długoterminowy to dodatkowa usługa dla ich klientów. Nic dziwnego – mają wtedy m.in. dostęp do auta zastępczego na czas na prawy i nie martwią się o żadne koszty eksploatacji czy ubezpieczenie.
Jakie są warunki wynajmu długoterminowego aut?
Nie ma żadnych rygorystycznych warunków. Jednak decydując się na wynajem długoterminowy, to musisz mieć na uwadze, iż najczęściej umowę może podpisać osoba, która:
- dorosła, która ukończyła 21 lat,
- posiadająca uprawnienia do kierowania pojazdem.
Reszta warunków umowy jest uzależniona od ofert wynajmu konkretnych firm.
Często zdarza się, że koniecznym warunkiem uprawniającym do wynajmu długoterminowego jest posiadanie dodatkowych uprawnień, bądź prawa jazdy przez minimum rok.
Czym jest leasing?
Leasing to rodzaj stosunków cywilnoprawnych, zachodzących pomiędzy finansującym, czyli leasingodawcą, a korzystającym – leasingobiorcą. Leasingobiorca na podstawie umowy może korzystać z przedmioty podlegającego dzierżawie przez określony czas. W zamian musi regularnie spłacać raty. Wśród grupy takich przedmiotów znajdują się obiekty konsumpcyjne, inwestycyjne i nieruchomości.
Z leasingu bardzo często korzystają przedsiębiorcy, aby zoptymalizować obciążenia podatkowe lub użytkować dany przedmiot bez konieczności sięgania po kredyt z banku czy własne środki.
Wynajem długoterminowy samochody czy leasing – co lepiej wybrać?
Leasing (w klasycznej formie, czyli finansowanie połączone z późniejszym wykupem samochodu) występuje w dwóch odmianach: operacyjny i finansowy
Wynajem długoterminowy to tak naprawdę leasing operacyjny, z jedną różnicą – zazwyczaj po zakończeniu umowy pojazd nie jest wykupywany. Wynajem może występować w różnych odmianach, jak Full Service Leasing, czy „auto na abonamencie”.
Czym jest samochód na abonament?
Samochód na abonament to odpłatny i długoterminowy wynajem auta przez okres zawarty w umowie z wypożyczalnią. Przez cały okres trwania umowy pozostaje własnością firmy wynajmującej. Kierowca nie zajmuje się żadnymi czasochłonnymi formalnościami, nie musi pamiętać o wymianie opon, badaniu technicznym czy przedłużeniu ubezpieczenia, ani negocjować koszty naprawy z mechanikiem – wszystkim zajmuje się firma wynajmująca i to ona reguluje koszty. Na koniec umowy, używane auto można oddać i podpisać kolejną, wynajmując nowy samochód.
Full Service Leasing
FSL to leasing z pełną obsługą, która jest przy nim bądź przy wynajmie długoterminowym oferowana. Kryje się tu jednak dodatkowa oferta – kierowca korzystający z FSL ma zapewnioną dodatkową usługę związaną z:
- przeglądami i obsługą serwisową,
- likwidacją szkód,
- opieką ubezpieczeniową i assistance,
- wymianą opon,
- dostępem do kart paliwowych i samochodów zastępczych,
- kontrolą i raportowaniem pojazdów.
Która więc z powyższych opcji jest najlepsza?
To zależy jaki jest Twój cel korzystania z auta. Leasing będzie lepszym rozwiązaniem dla tych, którzy po zakończeniu umowy chcą zakupić samochód za symboliczną kwotę. Co więcej, nie narzuca on określonej liczby kilometrów do przejechania. Porównując same koszty finansowe, okazuje się, że jest on także tańszym rozwiązaniem niż wynajem długoterminowy.
Usługi wynajmu długoterminowego są natomiast dla tych, którzy lubią zapewniać sobie wygodę i są w stanie za to zapłacić. Jedna, stała rata miesięczna pokrywa prawie wszystkie opłaty związane z eksploatacją samochodu (oprócz paliwa). Nie ma także obowiązku poszukiwania nabywcy w przypadku kiedy chcemy pozbyć się pojazdu po zakończone umowie. To dobra opcja zarówno dla osób prowadzących działalność gospodarczą, jak i klientów indywidualnych.