Kurzajka na stopie – przyczyny, leczenie i domowe sposoby

Kurzajka na stopie to problem, z którym mierzy się około 10% ludzkości. Co prawda dotyczy zwłaszcza dzieci i młodzieży, ale może też dotykać dorosłych. Często zmagają się z nią również osoby z atopowym zapaleniem skóry i z obniżoną odpornością. Jakie są przyczyny powstawania kurzajki na stopie i jak wygląda proces jej leczenia? Czy istnieją domowe sposoby walki z problemem? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Czym jest kurzajka?

Kurzajka to łagodna zmiana skórna, która profesjonalnie nazywana jest brodawką wirusową. Powstaje na skutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV. Powoduje on namnażanie się komórek skóry, w wyniku czego pojawia się brodawka. Wirus jest szeroko rozpowszechniony w środowisku. Do tej pory rozpoznano ponad 100 jego typów. Za kurzajki na stopach odpowiedzialne są tylko niektóre z nich.

Zmiany w początkowej fazie są zwykle bezbolesne i mało zauważalne. Z czasem może jednak pojawiać się dyskomfort związany głównie z ich nieestetycznym wyglądem oraz umiejscowieniem.

Kurzajka na stopie

Jest to jeden z najczęściej występujących rodzajów kurzajek. Wywołuje ją kontakt z wirusem brodawczaka ludzkiego HPV 1 lub HPV 2. W początkowej fazie zmiana jest ledwo widoczna i często myli się ją z odciskiem. Wyróżnia się twardą, szorstką powierzchnią, o barwie, która jest zbliżona do koloru skóry. Zwykle osiąga wielkość nawet do 2 cm. Zlokalizowane są zwykle na spodniej części palców stóp lub podeszwie stopy, co może powodować ból, który utrudnia chodzenie oraz poczucie dyskomfortu.

Typy kurzajek na stopie

Wśród nich wyróżnia się trzy typy, w zależności od odmiany wirusa HPV:

  • kurzajki typu myrmecia wywołane przez wirus HPV 1. Powodują ból przy chodzeniu i ucisku i wnikają w głąb skóry. Najczęściej występuje u dzieci. Nawroty występują stosunkowo rzadko.
  • kurzajki mozaikowe spowodowane wirusem HPV 2. Te drobne zmiany na skórze, często zlewają się w większe ogniska. Są zazwyczaj płaskie i niebolesne. Wyglądem przypominają podłogę ułożoną z mozaikowych kafelków – stąd nazwa. Niestety są trudne do wyleczenia. Bywają też mylone z przesuszoną skórą czy powierzchowną grzybicą. Brodawki stóp tego rodzaju mają skłonność do nawracania
  • kurzajka okołopaznokciowa – kurzajka zwykła wywołana HPV-1. Zlokalizowana jest głównie na stopach wzdłuż bocznych fałdów skórnych. Ten typ kurzajki nie powoduje odczuć bólowych, jednak w przypadku zakażenia paznokcia, może się to zmienić i mogą pojawić się bolesne zmiany, które w konsekwencji mogą doprowadzić do odwarstwienia się paznokcia od łożyska.

Gdzie najłatwiej się zarazić?

Przede wszystkim należy wspomnieć, że kurzajki na stopach są zaraźliwe. Nabyć je można wszędzie tam, gdzie dużo osób chodzi boso. Będą to głównie miejsca takie jak: basen, sauna, sala gimnastyczna czy publiczne łazienki. Rozprzestrzenianiu się wirusa sprzyja ciepło i wilgoć, które działają zmiękczająco na skórę. W takich warunkach zakażony naskórek złuszcza się i może wniknąć w niewielkie urazy lub przylgnąć do skóry osób zdrowych. Kolejną przyczyną może być również samozakażenie, czyli przeniesienie brodawki z innego miejsca na ciele przez osobę, która wcześniej już ją miała. Do zakażenia prowadzić może również zakładanie i przymierzanie obuwia noszonego wcześniej przez inne osoby.

Jak usunąć kurzajki?

U 40% osób kurzajki ustępują samoistnie w ciągu 2 lat. W medycynie istnieje jednak wiele metod, które pomogą Ci uporać się z tym o wiele szybciej:

  • Krioterapia – jest to najzwyklej w świecie, wymrażanie kurzajek ciekłym azotem. To bardzo popularny i nieinwazyjny sposób usuwania kurzajek. Czasem zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie, zwłaszcza jeśli wykwit jest duży i stary.
  • Elektrokoagulacja – polega na wypaleniu kurzajki za pomocą łuku elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Zabieg jest w pełni bezpieczny i nieinwazyjny. Po tej metodzie na skórze zostaje zaledwie delikatny ślad, który szybko znika. Podczas elektrokoagulacji pacjenta znieczula się miejscowo za pomocą specjalnej maści.
  • Laseroterapia – ta metoda jest nieco bardziej bolesna i droższa. Mimo to, pozwala skutecznie usunąć zmianę, bo daje aż 100% gwarancji powodzenia. Po zabiegu z zastosowaniem lasera, na skórze pozostaje delikatna rana, która następnie zamienia się w strupek.
  • Zabieg chirurgiczny – jest to najbardziej inwazyjna metoda usuwania kurzajek. W związku z tym, że zabieg przebiega z zastosowaniem znieczulenia miejscowego, jest on niebolesny. Może jednak pozostawiać blizny. Metoda polega na łyżeczkowaniu lub wycięciu zmiany skalpelem.

Nim wybierzesz odpowiedni dla siebie sposób usuwania brodawek koniecznie skonsultuj się z dermatologiem lub podologiem.

Kurzajka – domowe sposoby

Leczenie brodawek domowymi sposobami polega na:

  • zastosowanie glistnika, czyli jaskółczego ziela – właściwości lecznicze posiada sok, który znajduje się w łodydze rośliny. Należy więc ją złamać i posmarować wyciekającym sokiem zmianę skórną. Stosować taki zabieg dwa razy dziennie. Z czasem kurzajka odpada lub znika.
  • mniszek lekarski – stosuje się go na podobnej zasadzie co jaskółcze ziele. Po kuracji kurzajka powinna również – odpaść lub zniknąć.
  • olejek z drzewa herbacianego – smarować kilka razy dziennie.
  • czosnek – rozgnieciony czosnek należy nałożyć na kurzajkę i zakleić to miejsce plastrem.

Jakie są inne sposoby leczenia kurzajek?

W aptekach dostępne są również różnego rodzaju preparaty na kurzajki bez recepty. Mają one głównie działanie zmiękczające i rozpulchniające zrogowaciały naskórek, co ułatwia jego złuszczanie. W ich składzie znajdziemy m.in. kwas salicylowy. kwas mlekowy czy dimetylosulfotlenek. Preparaty występują przede wszystkim w postaci lakieru lub żelu, który nakłada się pędzelkiem lub specjalnym aplikatorem.

Jak zapobiegać kurzajkom na stopach?

Głównym sposobem zapobiegania zakażeniu jest stosowanie zasad higieny, również w miejscach użytku publicznego. Ogromny siedliskiem wirusów są przykładowo brodziki na basenach, które znajdują się przy wejściu na pływalnie. W związku z tym warto przechodzić przez nie jak najszybciej to możliwe. Należy też jak najkrócej przebywać na podłożu bez ochrony na stopach. Bardzo ważne jest również, by zawsze używać swojego ręcznika i stosować swoją matę na siłowni. Pamiętaj też, aby nigdy nie przymierzać butów w sklepie bez skarpetek, gdyż może to sprzyjać rozsiewaniu kurzajek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *