Powody, dla których warto udać się do ginekologa

Kiedy ostatni raz byłaś u ginekologa? Zapewne nie raz, zadałaś sobie to pytanie, bądź usłyszałaś je od przyjaciółki. Wszystkie kobiety powinny raz w roku zgłosić się na kontrolne badanie ginekologiczne. Dlaczego? Dzięki profilaktyce można wykryć nie tylko zmiany nowotworowe na ich wczesnym etapie, ale również winne choroby i zmiany anatomiczne.

Kilka powodów aby odwiedzić ginekologa

Tak naprawdę, aby udać się do ginekologa nie potrzebujemy żadnej wymówki. Każda kobieta powinna go odwiedzać raz do roku i za każdym razem, kiedy pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy. Jednak jeżeli nadal się zastanawiasz po co umówić się do tego lekarza na wizytę, to poniżej przedstawimy Ci kilka istotnych powodów.

Nowotwór szyjki macicy

Ten cichy zabójca dotyka około pół miliona kobiet rocznie, a w ciągu pięciu lat od postawienia diagnozy połowa z nich umiera. Dlaczego cichy zabójca? Rak szyjki macicy przez długi czas nie daje żadnych objawów. Kobiety często też lekceważą konieczność udania się na wizytę i przeprowadzanie regularnych badań kontrolnych. Niektóre z nich nie chcą iść do ginekologa bo boją się ewentualnej diagnozy. Warto w tym momencie zaznaczyć, że rozpoznanie raka szyjki macicy w jego wczesnym, bezobjawowym stadium daje szansę na wyleczenie.

USG transwaginalne

Jest to jedno z bardzo ważnych badań ginekologicznych. USG przezpochwowe umożliwia uzyskanie pełnego obrazu wewnętrznych narządów rodnych kobiety i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Badanie to powinno być wykonywane nie mniej niż raz do roku i za każdym razem kiedy pojawią się objawy mówiące o zaburzeniach pracy narządów rodnych.

Najważniejsze badanie dla kobiety czyli cytologia

Badanie cytologiczne umożliwia wykrycie zmian przedrakowych i rakowych w bardzo wczesnym stadium. Cytologia polega na pobraniu materiału z kanału szyjki macicy do badania mikroskopowego. Trwa ona około 5 minut. Niektóre kobiety mogą czuć w tym czasie pewien dyskomfort, jednak warto przetrwać te kilka minut i upewnić się, że jest się zdrową. Zaleca się, aby wykonywać cytologię raz na 3 lata. Specjaliści jednak mówią, by robić ją raz do roku.

Badanie piersi – pamiętaj o samobadaniu

Każda dorosła kobieta powinna przynajmniej raz w miesiącu oglądać i badać swoje piersi. Przy zauważeniu jakiejkolwiek zmiany (zgrubienie, wysypka, zmiana koloru skóry, wciągnięcie brodawki, nierówność pod skórą) należy jak najszybciej umówić się na wizytę do ginekologa. Profilaktyka pod kątem chorób gruczołu piersiowego obejmuje nie tylko samokontrolę, ale również badania, takie jak ultrasonografia i mammografia. Pierwsze z nich powinno być zrobione przed 40 rokiem życia. Mammografię natomiast powinny zgłaszać się wszystkie kobiety po 50 roku życia i te obciążone ryzykiem nowotworu piersi. Profilaktyczne badanie mammograficzne należy wykonywać co dwa lata.

Umów się na konsultację ginekologiczną już dziś!

Jutro Medical to nowoczesna przychodnia, z której skorzystać może każdy ubezpieczony człowiek. Zarówno cały zespół lekarski jak i założyciele placówki wiedzą, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W swojej ofercie mają konsultacje ginekologiczne w placówkach partnerskich. Nie czekaj – umów się na badanie profilaktyczne jeszcze dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *